fbpx

Patagonia 2020

Patagonia 2020

Patagonia 2020 1024 683 Nomadist

Patagonie, jedno z nejúžasnějších a nejrozmanitějších míst naší planety. Místo, kde se každodenní realita života řídí dle zákonů přírody. Drsný kraj, divoká příroda, úžasní lidé a jedno z posledních míst, kam ještě nevkročila lidská touha ničit. Zkrátka ideální místo, které můžete prozkoumat spolu s námi v sedle Vašeho vlastního motocyklu.

Výprava začíná ve městě San Antonio, kde si nejdříve odpočineme po náročném letu a poté se vydáme prozkoumat okolí hotelu. Další den si vyzvedáváme motorky a hned zamíříme přes obrovské Andské kopce do Argentiny.

Hned první hraniční paso Los Libertadores nám bere dech. Nejedeme totiž po „hlavní“ tunelem pod Andami, jako většina, ale starou cestou pěkně nahoru do kopce do sedla Cumbre. Odtud máme celé Andy jako na dlani a dokonce vidíme i špičku nejvyšší hory Jižní Ameriky – Aconcagua 6959 m n. m. Šotolinová cesta na vrchol není jednoduchá, ale většina jej zvládá bez ztráty kytičky.

Na Argentinské straně nás hned na začátku čeká jedno velké milé překvapení v podobě vulkánu Maipó ležící u laguny Diamante. Šotolinová cesta si bohužel vybírá svou daň a o zábavu tak není tenhle den nouze.

Šotolin se dá v okolí najít dostatek, jsou to lehké táhlé cesty s prašným povrchem, na kterých se dá jet i velmi rychle, když si troufnete. Celý den jsme nepotkali živáčka, až ve skoro samém cíli této etapy, u vodopádu Salto Del Agrio vysoko v horách.

U města Bariloche začíná Patagonie, to, proč jsme sem vlastně jeli. Divoká, nespoutaná příroda, husté lesy, vodopády, jezera a vysoké rozeklané hory. Na kochání je tady toho spousty, ale musíme dál. Náš cíl je Ushuaia – nejjižnější město na světě.

Abychom se sem ale dostali, musíme přes Magellanův průliv, protože Ushuaia jako taková, leží na ostrově zvaném Ohňová země. Posledních pár zatáček a jsme zde, u slavné cedule oznamující konec světa. My zde ale nekončíme a vydáváme se ještě kousek jižněji do Estancia Moat, kde cesta opravdu končí.

Odteď už směřujeme zpět na sever k místu, odkud jsme vyjeli. Cesta to ale bude ještě dlouhá a velice zajímavá, protože teď bude opravdu co vidět.

Jedním ze zlatých hřebů celé výpravy je národní park Torres del Paine, jemuž vévodí tři žulové věže vysoko ve skalách, viditelné už z daleka. Pod rozeklanými skalami leží až jedovatě modrá jezera lákající k osvěžení.

Trávíme zde celý den a užíváme si jedinečných výhledů do okolí. Spouště fotoaparátů cvakají téměř nepřetržitě.

Jen kousek na sever, vzdušnou čarou jen pár kilometrů, ale pro nás díky nepřístupnému terénu několik dní jízdy, se nachází ledovec Perito Moreno. Jeden z největších zde a který stále dorůstá. Podívaná je to náramná a i když jsme dlouho čekali až se zřítí nějaký jeho obrovský kus do jezera, nedočkali jsme se.

Pod horou Fitz Roy, která je také vidět opravdu z daleka, si dáváme pauzu a skvělý oběd v místní restauraci. Městečko El Chaltén ležící pod horou si žije svým vlastním životem. Leží daleko od civilizace a je rájem horolezců, kteří formují místní atmosféru.

Poslední fází celé výpravy je slavná „jižní cesta“ neboli Carretera Austral. Je to cesta, která se mění opravdu za každým horizontem. Jednou je to alpská krajina, podruhé deštný prales. Postavit cestu v tak neprostupném terénu muselo dát opravdu jejím stavitelům zabrat.

Ještě dvakrát budeme křižovat Chilsko-Argentinskou hranici, než se dostáváme na dálnici u města Puerto Montt, která nás zavede zpět do San Antonia, odkud plní zážitků odjíždíme domů.

KAM S NÁMI MŮŽEŠ VYRAZIT

NAŠE MOTOVÝPRAVY

S námi Tě čeká doslova celý svět. Přesvědč se sám a vyber si svoje dobrodružství!

Ke zvýšení kvality webu a k analytickým účelům využíváme soubory cookies.