Tisíc lidí, tisíc způsobů balení. V tomhle článku se ti pokusím shrnout alespoň základní seznam věcí, které bys na dlouhé cestě (cca měsíc) mohl potřebovat a které je opravdu dobré mít s sebou. Každá destinace je ale specifická a tak ber následující věci jako doporučení a uprav si je dle konkrétní cesty.
Některé části výbavy si sebou vezmu i třeba jen na pár dnů do Alp, jiné by tam byly zase naprosto zbytečné. Dlouhé výpravy, kde se musím spolehnout sám na sebe, naopak vyžadují další kusy vybavení.
Seznam věcí na dovolenou u moře tady psát nebudeme a spíše se zaměříme na vícedenní výpravy za dobrodružstvím. Je mi jasné, že každý jezdí jinak, někdo je začátečník a někdo ostřílený drsňák, berte tedy prosím tyto řádky jen jako jakési shrnutí možných eventualit.
Konkrétní věci jsem se snažil trochu okecat aby sis udělal představu jestli je potřebuješ nebo ne a na konci článku najdeš přehledný seznam.
Vše záleží na velikosti zavazadel
Staré čínské přísloví praví: „Čím více místa máš, tím víc věcí taháš.“ A u motorek to platí dvojnásob, protože netaháme nic na vlastních zádech. Ono ale každé kilo zhoršuje manévrovatelnost motorky. Obzvláště, když je ještě váha špatně rozložena. Základní poučka je držet váhu co nejníže a nejblíže středu motorky. Neměli bychom tedy naložit topcase náhradními díly a nářadím a nahoru ještě připnout 60 litrový vak plný kempingového vybavení. Toto vše by naopak mělo být v kufrech či brašnách někde úplně dole, jednak kvůli váze a druhak kvůli tomu, že to v lepším případě nemusíme celou dovolenou vytáhnout.
Kufry versus brašny
O tomhle tématu si přečti v samostatném článku. Každá z možností má své pro a proti a záleží jen na tobě kde a jak chceš jezdit. Potom si zvolíš buďto kufry nebo brašny. Kufry budou obecně lepší na organizaci věcí a také budou mít lehce větší objem. Dá se na ně zvenku připevnit řada věcí od kanystru po lopatku a hlavně… hlavně si je můžeš polepit nálepkama z cest :)))
Brašny oproti tomu váží méně než polovinu a motorka bude celkově užší, což oceníš v offroadu ale i ve městě v zácpě.
Co tedy s sebou?
Doklady
Tohle je věc, kterou musíš mít jak při výletu na Kokořín, tak při přejezdu náhorní Pamírské plošiny. Řidičák, techničák, zelená karta, občanka a kartička pojišťovny je základ. Dle destinace tyto doklady potom můžeš rozšířit o mezinárodní řidičák (dva typy, vystavení na počkání), pas a očkovací průkaz (v některých zemích je to povinné). Je také dobré mít kopie výše zmíněných věcí naskenovaných na emailu, aby ses k nim v případě ztráty lehce dostal.
Oblečení
Celý tenhle odstavec je čistě dle chuti každého soudruha. Doplním snad jen, že na oblečení by měl být v případě delších cest absolutní spoleh. Je to tvoje druhá kůže, která tě chrání před nepřízní počasí a případným zraněním. Jako velký zastánce vrstvení doporučím kvalitní termo prádlo jako do tepla, tak do zimy. Perfektně fungují věci z merino vlny jsou super, ale pozor, jsou dost náchylné na mechanické poškození od suchých zipů atd. Pamatuj taky, že neexistuje univerzální oblečení a proto je prostě dobré, mít na výběr dle dané destinace. Pokud ale vyrazíš na rok s tím, že pojedeš ve vedru, dešti nebo chumelenici, v poušti i v horách, doporučím klasický textil bez membrány a vrstvit, vrstvit, vrstvit.
Některé kusy motooblečení se dají využít i při trekování, výletu do města nebo posezení u ohně a ušetříš tím drahocenné místo. Zároveň není potřeba brát si oblečení moc a raději si jednou za pár dní přeprat.
Oblečení pro jízdu na mašině:
- Kalhoty
- Bunda (lze v případě potřeby vyměnit za chráničovou košily a dres)
- 2x funkční triko
- Letní rukavice
- Zimní rukavice
- Nákrčník nebo tunel, alternativně kukla
- 2x podkolenky
- Nepromoky
Oblečení na volný čas:
- Plavky
- 2x civilní triko
- Kalhoty
- Kraťasy (nebo odepínací kalhoty)
- Crocsy
- Tenisky
- Sluneční brýle
- Mikina
- Podvlíkačky
- Merino triko zimní
- Ručník
- Spodní prádlo
Camping
Kdo nerad jezdí pod stan, může celý odstavec přeskočit, vzít do kapsy kreditku a ušetřit výrazně mnoho místa. Ostatní se mohou ponořit do množství věcí, které se dá s sebou na mašině vézt. Pokud to ale myslíš s kempováním jen trochu vážně, dej si s výběrem poradit od zkušenějších. Jednak na to bude záviset kvalita spánku a v extrémním případě třeba i zdraví. V tomto případě platí, že dražší je mnohdy opravdu lepší.
Stan
Ze zkušenosti z kempování na cestách mohu říct tyto důležité vlastnosti, které by tvůj stan měl mít. Stan by měl být zabalený co nejmenší a tyčky od něj, by se měli jednoduše vlézt do kufru tak, aby nebyly napříč, blbě se tam pak dává cokoliv jiného. Stan by měl být samonosný, to je stát po postavení samostatně bez nutnosti kotvení k zemi. Při výběru vhodné velikosti stanu je dobré myslet na umístění určitých věcí uvnitř stanu, či v jeho předsíňce. Nechceš přece za deště chodit k motorce pro náhradní ponožky nebo na řídítkách nechat přilbu. Dle extrémnosti výpravy volíme vhodný model (extrémní pro jednu osobu, na pohodu pro dvě atd.). Mě se na cestách osvědčily stany se dvěma vchody, které krásně větrají a zároveň má každý nocležník svůj vchod. Při nepřízni počasí také potěší možnost postavit stan celý pohromadě, tedy nepřehazovat přes vnitřní stan (do kterého zrovna prší) tropiko (vnější nepromokavá část stanu). Lepší stany lze postavit v několika variantách jen tropiko, vcelku nebo jen vnitřní stan – což oceníš třeba v poušti kde neprší a je vedro i v noci. Nejlepší je, si stan nechat na prodejně ukázat a sám si vyzkoušet stavění a balení. V mém případě bylo mezi dvěma kandidáty rychle rozhodnuto 😊
Spacák
Po delším bádání (jezdím pod stan od mala) jsem dospěl k malému péřovému spacáku s komfortní teplotou kolem 3°C. V extrému v něm vydržím i méně, ale tento limit dostačuje pro 99% situací, za kterých kempuju. Špatný nápad nejsou ani dva lehčí spacáky, za mě je to ale dost objemné. Pokud s kempováním zkušenosti nemáš, nebo vyrazíš jen párkrát do roka, bude ti stačit obyčejný tří sezonní spacák z umělých vláken. Bude o trochu větší, ale za to o hodně levnější než peří.
Karimatka
Nejmenší a nejlehčí je karimatka nafukovací. Dají se k nim pořídit různé kompresorky, nebo nafukovací vaky. Nebál bych se volit i tlustší, nebude ve výsledku o mnoho větší a komfort spánku se zvýší. Dle udané hodnoty R se také pozná, jak karimatka izoluje, čím větší R, tím lepší. To je důležité při výpravách do chladného počasí.
Vložka do spacáku
Zní to jako blbost, ale na svých cestách jsem ji vždy používal. Jednak zvyšuje tepelný komfort a druhak slouží jako prostěradlo. Je přece lepší vyprat vložku, než péřový spacák.
Polštářek
Pro někoho nutnost, pro druhého blbost. Jsou nafukovací, nebo i pěnové. Svůj polštářek mám rád a místo si vždy najde. Můžeš si ale pod hlavu jen složit mikinu.
Na delší cesty si s sebou beru čelovku a hlavně nůž/multitool. Výhodou můžou být špunty do uší. Co se týče vaření tak je ideální ešus pro jednoho, malý plynový vařič s kartuší a skládací příbor. Mezi to naskládat pár čajů a v nouzi jako když najdeš. Jako vhodná železná zásoba se jeví pár kusů sušeného jídla, konzerva nebo adventure menu. K sednutí zbožňuju židličku, stačí buďto obyč trojnožka, nebo lepší s opěradlem. Drsňáci si sednou na kufr.
Camping výbava:
- Stan
- Spacák
- Karimatka
- Vložka do spacáku
- Polštářek
- Čelovka
- Leatherman
- Opalovací krém
- Špunty do uší
- židlička
- Vařič plus kartuše
- Ešus pro jednoho – miska, příbor, hrneček, pár čajů a cukrů
- Síťka proti komárům na čepici
- 2ks adventure menu
Hygiena
Tak čistý trencle už zabalený máš doufám a protože nejsme hovada, sluší se vzít si s sebou alespoň pár základních věcí. V tomto odstavci bych rád zmínil produkt od firmy Angry Beards a to konkrétně jejich kulomaz Calm balls, protože tohle na dlouhým tripu fakt oceníš. Žádnej smradlavej pytel, opruzeniny a tak. Škoda že jsem ho neobjevil už dřív, ušetřil bych si pár prekérek. K běžný sadě jako mýdlo a kartáček bych doporučil i malý opalovák, protože xicht se ti spálí i v helmě.
Hygiena:
- zubní kartáček
- pasta na zuby
- sprchový gel
- vlhčené ubrousky
- pinzeta
- nůžky na nehty
- kulomaz
- šudlipysk (balzám na rty)
Elektronika
Každý dnes natáčí filmy, storýčka a všemožně dává světu najevo, že je právě na hustokrutopřísné a naprosto kulervoucí expedici. OK na tom není nic špatného a jestli je tohle i tvůj případ, víš sám, co si vzít s sebou. Pro ostatní doporučím zloděje, neboli rozdvojku na nabíjení více věcí zároveň a adaptér pro zásuvky v případě zahraničního tripu. Zloděj se bude hodit zejména v případě, že budeš chtít nabíjet více věcí najednou a k dispozici bude jedna zásuvka.
Elektronika:
- nabíječky – mobil, foťák, dron, gopro, komunikátor
- redukce do zásuvky
- GoPro
- Foťák
- Dron
- SD karty
- Sluchátka
- Malý stativ
- Notebook
Náhradní díly
Po evropě s sebou beru alespoň malou gola sadu, která se vejde v podstatě do kapsy. Je to kvůli banálním věcem, které zvládnu vyřešit sám i když nejsem zkušený mechanik. Na delší trip je dobré vzít si nářadí přímo na konkrétní motorku. Ušetříš váhu a nebudeš tahat nic navíc. Vždy jsem s sebou (s BMW 1150GSA) tahal i nějaké náhradní díly, jako čerpadlo, halův senzor, cívky ke svíčkám, svíčky atd. Opět toto závisí na konkrétním stroji, uživateli a jeho zkušenostech či odvaze se do opravy pustit. Na delší trip už toho můžeš vzít více, ale většinou odejde něco, co zrovna nemáš a tak je asi zbytečné toho tahat moc. Znám borce, co si s sebou berou i ložiska, hasičák, pájku a akuvrtačku. Vždy je nutné brát v potaz destinaci, ale vzhledem k tomu, že dnes všude žijí lidé, v 99% normálních destinací nikdy nebudete odkázání sami na sebe.
Náhradní díly a nářadí (pro Tenere 700)
- spojka na řetěz závlačková
- náhradní duše 90/90/21
- lepení
- montpáky
- pojistky
- malá gola sada + důležité nářadí pro motorku
- americká páska
- mazání a čištění řetězu plus kartáč (kéž bych měl scottoiler)
- kompresor
- svíčák
- náhradní kurty
- přípravek pro povolení přední osy
- zdrhovačky (drcpásky, bindery)
Lékárna
Při cestě kolem světa jsme s sebou táhli malou polní nemocnici. Naštěstí jsme nepoužili nic, ale je dobré s sebou nějaké základní věci mít a myslet na to, že sanitka nepřijede do 15min jako u nás. Opět, nemocnice a lékárny jsou všude na světě a pokud se stane větší úraz, stejně je budeme muset někde najít. Tahat tak lék na každou situaci prostě nelze. S průjmem to den vydržíš, než koupíš imodium, ale řeznou ránu nedej bože tepenné krvácení bys měl ošetřit hned. S kamarádem doktorem (a cestovatelem) jsme dali dohromady seznam věcí na delší cestu.
Obsah:
- Záchranářské nůžky
- baterka na karabině
- voděodolná náplast
- C.A.T turniket
- SWAT škrtidlo
- CELOX hemostatikum
- 2x tlakový obvaz
- sterilní čtverce 7,5×7,5cm
- Elastické obinadlo
- klasické náplasti
- Jodová dezinfekce
- pinzeta na obočí …na vytažení klíštěte a následnou dezinfekci
- čtverce napuštěné desinfekcí na rány
- BURN gel na popáleniny, nebo Bepanthen Bepangel, či Panthenol
- Granulex extra thin … Ošetření odřeniny , povrchové spáleniny
- izotermická folie 2x
- Náplasťová fixace na drobné tržní rány
- 2x tampón,
- jehla oranžová,
- černý lihový fix
- Kinedril
- Zodac
- Valetol, nebo Ibalgin
- Voltaren gel
- Anopyrin
- Encephuryl, nebo Imodium, apod.
- Carbosorb („černé uhlí“)
- Hroznový cukr
- Rukavice chirurgické 4 páry
Za dobu, co jezdím pod stan, nebo cestuji na motorce jsem se naučil spoléhat sám na sebe, ale zároveň si nebrat zbytečně moc věcí, protože přesně v duchu Murphyho zákona je buď nikdy nepoužiju, nebo se rozbije něco, co jsem si nevzal. Zkrátka a dobře připravit se na všechny situace nelze. Naštěstí žijeme ve světě, kde všude žijí lidé a kde jsou všude k dostání základní věci. Určitě v tomto článku najdeš věci, se kterými nesouhlasíš a určitě připíšeš seznam dalších deseti, které jsou dle tebe naprosto nepostradatelné. A víš co? Naprosto v pořádku! Každý jsme jiný a máme jiné potřeby. Každá cesta je jiná a naše potřeby se v čase vyvíjejí. Tento seznam může být pro někoho „až moc“ a pro někoho naopak málo. Například tento konkrétní seznam jsem si vytvořil pro měsíční cestu po Peru.
Jseš-li začátečník, nebo naopak ostřílený expediční vůdce, napiš mi tvoje tipy na vybavení, co se ti osvědčilo na dlouhých cestách a co je dle tebe naprosto zbytečné. Protože tohle není dogma, ale téma k diskuzi 😉

KAM S NÁMI MŮŽEŠ VYRAZIT
NAŠE MOTOVÝPRAVY
S námi Tě čeká doslova celý svět. Přesvědč se sám a vyber si svoje dobrodružství!