Co s sebou na cesty?

V tomto článku bychom Vám rádi ukázali co s sebou vozíme na delší cesty. Tato problematika se bohužel nedá jednoznačně popsat. Každému se líbí jiný styl cestování a každý s sebou rád vozí rozdílné věci. Berte prosím tedy tento článek spíše jako inspiraci pro začátečníky. Ostříleným cestovatelům asi netřeba radit co si s sebou mají na výpravu vzít a už vůbec ne těm, co jezdí jen se zlatou kreditkou.

FB Post 1024 x 512 - oversized

Co, jak, kam?

Na začátku je si třeba položit několik základních otázek. Na jak dlouho, kam a na čem jedu? Jinak se budete balit na víkendový sraz chopperů, jinak na týdenní offroadovou dovolenou na Ukrajině a jinak na několika měsíční cestu světem. Nechme stranou víkendové výlety a pojďme se spíše soustředit na více denní dovolené. Důležité je také, kam jedeme a jak budeme dovolenou trávit. Zkuste si představit Váš běžný den, aktivity, které budete během dne dělat a podle toho rozmyslete, jaké věci budete potřebovat. Pokud pojedu do Alp a budu spát po hotelech, na co si budu brát ešus a vařič? Kdybych si náhodou chtěl uvařit kafe? Věřte, že ho nevyndáte ani jednou a na kávu či večeři si raději někam zajdete. To stejné bude platit u většiny Balkánských zemí. Jídlo je tam levné a chutné. Jídlo navíc patří k poznávání země a její kultury. Přece nebudete jíst plechovky z domova ;). Naopak, jedete stanovat? Budete se často pohybovat mimo civilizaci? No tak to toho budete potřebovat víc, než jen vařič. Stan, karimatky, spacák. Židlička se také hodí.

 

Na množství záleží

Tady je dobré si uvědomit, že jedeme na motorce a ne autem. Všechno, co chceme, si prostě vzít nemůžeme. Krom toho nabalit motorku tak, že bude vypadat jak autobus a okrást se tak o zážitek z jízdy? To asi nikdo nechce. Na dovolenou se jedete pěkně projet, ne se trápit s přetíženou motorkou. Nakonec většina z nás zjistí, že polovina věcí, co jsme nutně potřebovali s sebou, zůstala na dně kufru. Takže co si s sebou vzít? To je samozřejmě na každém z Vás, ale abyste neřekli, že Vás necháme bez odpovědi, nastíním alespoň základní seznam, který byste měli mít na delší cestu.

 

Naprostý základ

Tedy věci, o kterých si myslíme, že by na Vaší více denní cestě neměli chybět.

Řidičský průkaz – to snad ani nemusíme zdůrazňovat :-)

Zelená karta – pečlivě si ji projděte, zda jsou na ní státy, do kterých směřujete. Jinak si musíte koupit pojištění v té dané zemi.

Mezinárodní ŘP – po Evropě to asi není nutnost, ale některé Asijské, či americké země jej mohou vyžadovat. Jsou dva typy, a aby to nebylo tak lehké, každý má jinou časovou a územní platnost. Stojí ale 50Kč a vyřízení trvá pár minut, tak proč ho nemít.

Plná moc k užívání vozidla – v případě, že máte motocykl napsaný na firmu, či manželku. Už hodně lidí se kvůli tomuto papíru vrátilo z hranic domů

Malý TP – celníci se ptají na údaje o motorce a nebudete jim to muset diktovat

Cestovní pas – zdánlivá maličkost, na kterou jsme díky Schengenu skoro zapomněli, jedete-li ovšem mimo něj, budete jej potřebovat.

Platební karta - nejlépe s výběrem v zahraničí zdarma nebo dostatek hotovosti.

Všechny dokumenty doporučujeme okopírovat, vzít s sebou a uložit jinam než originály. Ti pečlivější je mohou i zalaminovat, nebo je naskenované mít s sebou na flash disku.

 

O oblečení se asi moc rozepisovat nemusíme, každý si vezme dle vlastního uvážení a cílové země. Z vlastních zkušeností ale můžeme dát následující tipy:

Oblečení z merina – jeho základní vlastností je, že i po několika dnech nesmrdí. Na druhou stranu má i pár nevýhod, může kousat a prát by se mělo ve speciálním prostředku. Jedete-li ale na dva týdny a nechcete táhnout kupu oblečení, vystačíte si v pohodě se dvěma tričky.

Teplé oblečení – jo i v létě může být obzvlášť v horách pěkná zima. Teplé oblečení se může hodit. Ti skromnější z nás zůstávají večer v motorkářském a opět šetří místem.

Při delší cestě, se nejspíš nevyhnete situaci, kdy čisté prádlo prostě dojde. Jste-li drsňáci, tak to nemusíte řešit. My ostatní si rádi přepereme. K praní krásně poslouží gelový prací prášek a nepromokavý vak, do kterého můžete zároveň skladovat použité prádlo beze strachu z kontaminace čistých věcí.

Tohle všechno si představuji jako základní věci, co s sebou nejspíš povezete, ale co dál? Dál si nastíníme věci, které možná nebudete potřebovat na dovolené v Alpách, ale oceníte je při dobrodružnějších výpravách, kde stanování není problém a kam se pro Vás nebude chtít asistenční službě jezdit. Pojďme se tedy přesunout na kempování a ostatní věci.

 

Kempování a pobyt v přírodě

V dnešní době je v západní Evropě volné stanování velmi omezeno, všude jsou soukromé pozemky a přespat se tak dá víceméně jen v hotelech či kempech. Romantikova duše ovšem nemusí strádat, je tu naštěstí ještě hodně zemí směrem na východ, kde se stanování a pobyt v přírodě tak moc neřeší. Co se Vám tedy bude krom stanu a spacáku dále hodit?

Polštářek – pro nás dnes už absolutní nutnost. Je to spíše otázka komfortu, ale jasně, můžete si dát pod hlavu i mikinu.

Karimatka – zde vybírejte dobře a nebojte se za kvalitu zaplatit. Opravdu není dobré, se ráno probudit na zemi kvůli unikající karimatce a celou dovolenou se pak už nevyspat. Kvalitní karimatka je prostě základ.

Vložka do spacáku – zní to možná zbytečně, ale věřte, že to má mnoho výhod. Spacák nebude smrdět potem, nemusíte ho tak často prát, stačí vyprat jen vložku. Když je teplo, můžete spát jen v ní a když je zima, zvýší Vám vložka tepelný komfort. A přitom taková blbost.

Plachta pod stan – stanujete v dešti, nebo na blátě? Tomu se nejspíš taky nevyhnete. Plachta Vám v tom může pomoci, stan nebude zespodu mokrý, tudíž ani Vaše karimatka. Nebude ani špinavý a zabráníte tak do jisté míry i poškození stanu ostrými předměty. Jakou plachtu ptáte se? Obyčejnou krycí plachtu 2x3m z hobby marketu ;-)

Vařič – vaříte rádi? Nebo je to nutnost. Máte na výběr z plynových, benzínových nebo takových, co zvládnou oboje. Jak vybrat? Na tří týdenní cestu Vám skvěle poslouží obyčejný plynový. Pokud pojedete na déle než měsíc, a přitom budete vařit každý den alespoň dvakrát, popřemýšlejte o benzínovém vařiči. Odpadne nutnost shánět plynovou kartuši a benzín přece máte v motorce.

Nádobí a příbory – hrnec z domu nejspíš nemá cenu táhnout, doba pokročila a na výběr je tak celá řada super lehkého nádobí, ve kterém nepřipálíte ani vodu, i kdybyste hodně chtěli. Taky se Vám špatně jí skládacím příborem, kdy se při každém soustě píchnete do oka vidličkou? Vezměte si svůj oblíbený příbor, o tolik moc zase neváží a najíte se jako lidi.

Židlička – zdánlivý nesmysl, vždyť sedíte celý den na motorce. Věřte mi ale, že za ni ještě budete rádi. Ať už si vyberete obyčejnou trojnožku, nebo mnohem lepší variantu s opěradlem.

Nůž – každý správný muž… však to znáte! Bez nože se na cestě neobejdete. Někdo rád jednoduché nože a někdo zase moderní tzv. multitooly.

Čelovka – naprostá nutnost, když jde chlap v noci čůrat. Pravda, ženy to zase tolik řešit nemusí, ale i ony ji jistě rády využijí.

Gril – uznávám, tohle není vůbec potřebná věc, ale! Proč si večer nesednou a neugrilovat si s přáteli steak? Dnes už nemusíte táhnout obří plechovou krabici, možností je mnoho. Můžete si koupit jen rošt, který umístíte na kamení anebo některý ze skládacích grilů.

Káva – patříte taky mezi milovníky kávy a svůj denní šálek si neodpustíte ani na dovolené? Nemusíte zoufat, kvalitní espresso dnes dokážete připravit i v přírodě. Možností je mnoho.

 

Nářadí a další drobnosti

Nemusím jistě připomínat, že nářadí by nemělo ve vaší cestovatelské výbavě chybět, ať jste naprostý anti technik nebo soběstačný servisák. Lišit se zřejmě bude jen jeho množství. Zde je dobré připomenout známou pravdu, že většinou se rozbije to, co nemáte s sebou. Z toho vyplývá, že vozit s sebou náhradní motor je dnes (pokud nejste Marek Slobodník) tak trochu mimo. Nářadí na cestu by mělo ideálně obsahovat ty velikosti klíčů a imbusů, či torxů, které budete potřebovat. Jestliže se na Vašem motocyklu nenachází šroubky velikosti 7 či 11, brát s sebou je nemusíte. Nebojte, nebude jim smutno. Ve výsledku tak ušetříte dost váhy i nějaké to místo. Množství nářadí by se obecně mělo udržet na nějaké rozumném množství. Závitníky či nýtovačka zřejmě nebude potřeba, jelikož ji asi najdete v nejbližší vesnici. Naproti tomu by bylo dobré vzít si s sebou třeba nějaké následující drobnosti, které můžou mimo civilizaci (ale klidně i v ní) znamenat rozdíl, jestli v případě poruchy odjedete po ose, nebo jestli budete tlačit.

Oprava pneu – zde je nutné vědět, zda máte bezdušové pneumatiky, nebo s duší. Pro bezdušové budete potřebovat knoty. U dušových je nutnost mít montpáky a lepení na duše. V obou případech se pak hodí kompresor na nafouknutí pneu a manometr (měřič tlaku v pneu).

Kombinačky – kleště se hodí na strašně moc situací, ideální řešení je mít nůž s kleštěmi (multitool).

Tekutý kov – studené sváření, instantní železo neboli dvousložkové lepidlo. Malá tubička, která dokáže vyřešit zdánlivě neřešitelný problém při proražení víka motoru či olejové vany.

Pojistky – blbost, bez které ale nemusíte odjet ráno z kempu.

Šrouby a matky – všehochuť toho, co máte na motorce. Nikdy nevíte, kdy a kde se může šroubek uvolnit.

Další drobnosti – dále se Vám může hodit hadička na přečerpání benzinu (nebo na výměnu vaší zpuchřelé), všemocná stříbrná páska, sk pásky, kus drátku, elektrikářská páska, spojkové (nebo jakékoliv) lanko, startovací kabely nebo třeba veledůležitá spojka na řetěz.

Potřebné díly pro Váš motocykl – každý motocykl má své slabiny a je potřeba zjistit, co Vás může u konkrétního modelu na cestě potrápit. Majitelé BMW 1200GS nevyjíždějí třeba bez antény imobilizéru a majitelé 650 GS bez benzinové pumpy. Jestliže Váš motocykl nemá žádné slabiny (jste zřejmě nejšťastnější člověk na světě), vezměte si s sebou alespoň náhradní páčky brzdy a spojky.

 

Každému vyhovuje jiný styl cestování a tak tento článek rozhodně neberte jako dogma, ale jen jakousi nápovědu. Nakonec stejně nezáleží na tom, co jsme si zabalili, ale že jsme vyrazili!

 

Vojta