fbpx

Atacama 2019

Atacama 2019

Atacama 2019 1024 683 Nomadist

Atacama – nejsušší poušť na Zemi! Andy – velehory, které se táhnou po celé délce Jižní Ameriky! Salar de Uyuni – největší solná pláň na naší planetě! Všechno toto a mnohem více zažili účastníci historicky první výpravy pod mým vedením v Jižní Americe.

Výprava, na které byl průvodce Vojta Lavický, kterého možná znáte z projektu „JedemKolem“, nás zavedla do pouště Atacama a projeli jsme celkem tři státy – Chile, Argentinu a Bolívii. Od pobřeží Pacifiku jsme se vydali vstříc Andským velikánům, projeli jsme měsíční krajinou kolem opuštěných hornických měst, kde téměř nic nežije, přejeli jsme největší solnou pláň světa a okusili úžasnou atmosféru Jižní Ameriky. Zkrátka zážitky, na které nadosmrti nezapomeneme.

Celá naše výprava začala ve městě Valparaiso v Chile, kam připluli naše stroje a kde jsme si je také vyzvedli. Po příletu jsme se aklimatizovali ze zimy na léto a prohlédli si město. Poté následoval již na motorkách první významný bod naší cesty a to průsmyk Agua Negra, kde přišla první zkouška našich offroadových dovedností a první přivykání na nadmořskou výšku. Průsmyk Agua Negra je jeden z nejvyšších (4780m) a také nejhezčích průsmyků v Andách.

V Argentině pojedeme na sever po legendární silnici 40. Cestou navštívíme první Incké památky a termální prameny. Zanedlouho ovšem odbočíme vysoko do hor, kde bude krajina zase úplně jiná, suchá, měsíční, plná vulkánů, lam, pštrosů a plameňáků. Vyjeli jsme do městečka Antofagasta de la Sierra a následoval jednodenní výlet kolem vulkánu Carachi Pampa a stejnojmenné laguny až k místu s bílou lávou zvaným Campo de Piedra Pomez. Čekal nás nádherný přejezd opuštěnými horami. Nebyla to procházka růžovou zahradou, odměnou ale byly neskutečné, až surrealistické scenérie, volně pobíhající stáda lam a noční obloha, kterou jinde neuvidíte. Dál do hor jsme se bohužel, kvůli dešťům a nesjízdným cestám, nedostali.

Sestupujeme z hor stejnou cestou jakou jsme přijeli… Dál kvůli dešti nemůžeme, neprojedou ani místní s džípy. Jedna z motorek navíc začala stávkovat a tak neplánovaný silniční přesun do Salty přijde vhod. Jak moc, to se dozvídáme další den. Máme ale štěstí v neštěstí a do hodiny je opraveno a my se můžeme přesunout na sever Argentiny a překročit hranici do Bolívie. Ta nás opět vítá deštěm. Místní prý dlouho tak vydatný déšť neviděli. Vždyť jsme na jednom z nejsušších míst na planetě! Nakonec ještě nakousneme Salar de Uyuni a začátek Bolivijské cesty lagun.

První bolivijské město nás uvítá typickou atmosférou. Krásnou zatáčkovitou trasou se dostaneme až do Uyuni, kde nás čeká slavný hřbitov vlaků, ale především největší solná pláň světa – Salar de Uyuni. Podle stavu vody na salaru to vypadá, že si budeme muset celou trasu projet pronajatým autem…a tak se také stalo.

Poslední a bezesporu nejkrásnější část cesty. Projíždíme slavnou „laguna route“, vedoucí přes NP Eduardo Avaroa a pořádně litujeme, že tu nemáme motorky. Počasí nám vychází skvěle a déšť je ten tam. V závěru výletu se nám neplánovaně podaří i navštívit opuštěné hornické městečko Pedro de Valdivia. Míjíme poslední cíl – Ruku v poušti a dálničním přesunem míříme zpět tam, kde naše cesta začala, do Valparaisa. Motorky jsou zabaleny, zkontrolovány a my můžeme odjet do Santiaga, odkud letíme zpět do Evropy.

KAM S NÁMI MŮŽEŠ VYRAZIT

NAŠE MOTOVÝPRAVY

S námi Tě čeká doslova celý svět. Přesvědč se sám a vyber si svoje dobrodružství!

Ke zvýšení kvality webu a k analytickým účelům využíváme soubory cookies.